İlgilendiiğiniz yemek tarifi kategorisini seçerek o kategorideki yemek tariflerini listeleyin ...

Beyaz Peynir Yapımı - Kahvaltılık Tarifleri - Yemek Tarifi

Beyaz Peynir Yapımı

ev-yapimi-peynir-tarifi

Merhabalar, bugün sizlere, evde peynir yapımı tarifi vermek istiyorum. Çok lezzetli ve doğal bir beyaz peynir. Özellikle küçük çocuklarınıza rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Eğer süte tuz atmazsanız diyet peynir olur. Diyet yapmak istediğinizde tuz kullanmadan peynir yapabilirsiniz. Deneyip tadına bakın, damak tadınıza uyarsa bu sağlıklı beyaz peyniri sürekli yapıp tüketebilirsiniz.

Beyaz Peynir Yapımı İçin Malzemeler

  • 2 kg süt,
  • 1 tane limon,
  • 2 çay kaşığı tuz.

Beyaz Peynir Yapımı

Sütü tencereye alalım. Taşırmadan 5 dakika kaynatalım. Kaynayınca sütün içerisine 2 çay kaşığı tuz atalım.

Bir kasenin içerisine 1 tane limonu sıkalım. Kaynayan sütün içerisine limon suyunu dökelim ve 5 dakika daha kaynatalım. Bu 5 dakika içerisinde arada bir sütü karıştıralım. Süt böylece kesilmiş oldu.

Beyaz bezden bir torbayı süzgeçin içerisine oturtalım. Kesilmiş olan sütü bez torbanın içerisine dökelim. Torbanın ucundan tutup kaldırarak peynirin suyunu süzelim.

Sonra bez torbanın ağzını bağlayalım ve süzgeçin içinde 3-4 saat iyice süzülmesi için bırakalım. Suyu süzülen peyniri torbadan alıp saklama kabına (Bidon ya da cam bir kap olabilir) koyalım ve buzdolabında 1 gece bekletelim.

Artık bu çok lezzetli ve doğal peynirimizi tüketebiliriz.


Mutfaktan Yemek Tarifi 13 Ağustos 2021 13 Ağustos 2021 — 11:48
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Tarife Benzer Tarifler